44. Međunarodni sajam grafičke, papirne i kreativne industrije Grafima svečano je otvoren u sredu 18. septembra u Hali 4 Beogradskog sajma. Istovremeno, u istom prostoru, počeli su da rade 30. Međunarodni sajam informatičko-birotehničke opreme – BIROEXPO i 3. Sajam pakovanja i ambalaže – PAK AM.
Pod sloganom „Više boje“, ova najstarija i najveća regionalna sajamska manifestacija namenjena promociji tehnoloških dostignuća u grafičkoj industriji, izdavaštvu, štampanim medijima, proizvodnji, doradi i preradi papira, dizajnu i reklamnoj industriji, okupila je oko 70 izlagača različitih profila iz desetak zemalja.
U ime domaćina manifestacije, kompanija Difol i Brother, u ceremoniji otvaranja Grafime učestvovali su Regina Vilhelm, menadžer za komunikacije i životnu sredinu, i Ćezare Galo, direktor prodaje kompanije Brother Internationale Industriemaschinen, te Đorđe Lukić, izvršni direktor kompanije Difol, i Oliver Lepori, izvršni direktor Japanske poslovne alijanse u Srbiji.
Obraćajući se prisutnima, Regina Vilhelm je konstatovala da se Grafima tokom godina pozicionirala kao mesto na kojem se promovišu inovativne tehnologije i rešenja u oblastima kojima se bavi. „Grafima je fokusirana na kvalitet i potrebe svojih klijenta, a istovremeno svima nama pruža priliku da svi zajedno proširimo svoja znanja, pronađemo nove klijente i razvijemo biznis“.
Đorđe Lukić je ukazao na činjenicu da je Difol postao jedan od lidera u ovoj branši i ugledan promoter više svetskih brendova. Posebno je iz kompanijskog asortimana preporučio mašine za štampu na tekstilu, štampu velikih formata i reklamnog materijala, koje su posetioci mogli da vide i na štandu ove kompanije.
Oliver Lepori je podsetio na značaj ovakve sajamske platforme za jačanje poslovnih i kulturnih veza između Srbije i Japana. Naglasio je da je Japan, kao epicentar tehnoloških inovacija, prepoznao Srbiju kao dragocenog partnera.
U sajamskoj ponudi Grafime nalazi se bogat izbor grafičkih mašina i uređaja, koji podržavaju širok spektar štampe, dizajna i kreativnih potreba, uključuje digitalne štampače, među kojima i velikoformatne (dizajnirane za štampanje na velikim formatima papira, folija, banera, plakata i drugih velikih medija, uz napredne tehnologije kao što su solventni, lateks ili UV-LED inkjet štampači); ofset štampače; mašine za sito štampu; mašine za doradu (folijatorice, savijačice, štanc-mašine, laminatori…); digitalne rezne sisteme i perforatore (uključujući o one koji kombinuju lasersko ili ploter sečenje sa sofisticiranim softverom za dizajn i automatsko upravljanje); štampače za etikete; digitalne štampače za tekstil; 3D štampače; mašine za plastifikaciju; mašine za savijanje i heftanje itd.
Značajan deo sajma posvećen je softverskim rešenjima koja obuhvataju programe za grafički dizajn, obradu slika, 3D modeliranje, animaciju i druge kreativne alate. Nisu retke ni prezentacije dizajnerskih usluga, od grafičkog dizajna, preko brendiranja i marketinga, do web-dizajna i multimedijalnih sadržaja.
Jedna od misija Grafime je i predstavljanje globalnih trendova, koji poslednjih godina ukazuju na značajan napredak u digitalizaciji i automatizaciji procesa, kao i na sve veći fokus na personalizaciju i održivost. Možda je najupečatljiviji trend uspon digitalne štampe, koja omogućava visokoprilagodljive, male serije proizvoda sa brzim vremenom isporuke, što je posebno značajno u sektorima kao što su ambalaža i personalizovana promocija. Uz to, 3D štampa i dalje beleži rast, omogućavajući izradu složenih oblika i struktura koje su ranije bile nemoguće za proizvodnju, što je revolucionisalo industrije poput mode, medicine ili arhitekture. Softverski alati postaju sve napredniji, sa posebnim naglaskom na automatizaciju i robotiku, te veštačku inteligenciju i mašinsko učenje (AI), koji postaju neprikosnoveni u optimizaciji dizajnerskih procesa, automatizaciji repetitivnih zadataka, analizi podataka, prilagođavanju marketinških kampanja i uopšte unapređenju korisničkog iskustva. Virtuelna i proširena realnost (VR/AR) postaju sve važniji alati u kreativnim industrijama, pružajući nove mogućnosti pre svega za interaktivne korisničke doživljaje, posebno u oblastima kao što su edukacija, zabava i marketing. U trendovskom usponu su i inkjet tehnologija, obrada slika visoke rezolucije, hibridna štampa… Ekološka održivost postaje centralni aspekt u svim segmentima grafičke industrije, sa razvojem novih materijala i tehnologija koje smanjuju ekološki otisak proizvodnih procesa. Grafima nastoji da pokaže da budućnost grafičke industrije leži i u pametnoj proizvodnji i Internet stvarima (IoT), Cloud computingu i kolaborativnim alatima, blokčejn tehnologiji, adaptivnom dizajnu (omogućava kreiranje sadržaja koji se automatski prilagođava različitim uređajima i ekranima, poboljšavajući korisničko iskustvo).
Akcenat stručnog i pratećeg programa je na tehnologiji štampe, grafičkom dizajnu i reklamnom materijalu. Okvirni plan ovog dela manifestacije dat je u nastavku.
SREDA, 18. SEPTEMBAR
12:30 – 13:15 REDIZAJN VIZUELNOG IDENTITETA
Predavači: dr Karolina Mudrinski, mr Sibila Petenji Arbutina i mr Srđan Dimitrov
Organizuje Visoka tehnička škola strukovnih studija iz Novog Sada
13:30 – 14:00 UTICAJ TEMPERATURE OKRUŽENJA NA REVERZIBILNA SVOJSTVA TERMOHROMNIH BOJA
Predavač Katarina Maričić
Organizuje Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad
14:30 – 15:00 PROMENE U TEKSTILNOJ INDUSTRIJI – ODRŽIVOST I INDUSTRIJSKI PRINT
Predavač Regina Vilhem
Organizuje Brother Internationale Industriemaschinen, Dusseldorfer
15:15 – 16:45 PRIMENA NOVOG VIZUELNOG IDENTITETA NA POSLOVNU PAPIROLOGIJU – ŠTAMPU (PRIMERI)
Predavači mr Sibila Petenji i i mr Srđan Dimitrov
Organizuje Visoka tehnička škola strukovnih studija, Novi Sad
ČETVRTAK, 19. SEPTEMBAR
12:00 – 12:45 LASER U KOMBINACIJI SA INDUSTRIJOM ŠTAMPE, NA PAMETAN NAČIN
Predavač Anna Avdeeva iz kompanije Gravotech Marking, Francuska
13:15 – 13:45 UTICAJ VIZUELNOG PRETRAŽIVANJA HARMONIJA BOJA PRI IZVRŠENJU ZADATKA VIZUELNOG PRETRAŽIVANJU NA EKRANU
Predavač Nada Miketić
Organizuje Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad
PETAK, 20. SEPTEMBAR
11:00 – 11:30 NOVI NAČIN IZBORA PRAVOG MEDIJA ZA ŠTAMPANJE
Predavač Nikola Landoni
Company: Guandong, Kina
12:00 – 12:30 OD PSIHOLOŠKIH FENOMENA DO MONETIZACIJE PIKSELA NA EKRANU
Predavač Jelena Kerac
Organizuje Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad
14:00 – 15:00 SVEČANA DODELA PRIZNANJA
Najkvalitetnije grafičke proizvode u različitim kategorijama, odnosno robnim grupama, čekaju simbolične nagrade – Zlatni, Srebrni i Bronzani pečat. Dodela nagrada planirana je za petak, 20. septembra.
SERVISNE INFORMACIJE
Radno vreme sajmova GRAFIMA, BIRO-EXPO i PAK-AM je 18. i 19. septembra od 10 do 18 časova, a 20. septembra od 10 do 17 časova.
Pojedinačna ulaznica košta 500 dinara, grupna 350, grupne ulaznice za učenike i studente stručnih škola 250, za registrovane posetioce preko B2B portala ulaz je slobodan, a parking za automobile u sajamskom krugu 200 dinara po satu.