Факултет заштите на раду у Нишу је акредитована високошколска образовно-научна установа у саставу Универзитета у Нишу.
Факултет организује и остварује основне академске студије, мастер академске студије и докторске академске студије у области инжењерства заштите животне средине и заштите на раду. Факултет образује стручњаке за рад у малим, средњим и великим предузећима, великим пословним системима, министарствима, комуналној и санитарној инспекцији, инспекцији за заштиту од пожара, институтима, органима управе, образовним установама, осигуравајућим компанијама и др. Данас Факултет има истакнуто и значајно место у организованом систему инжењерства заштите на раду, инжењерства заштите животне средине, инжењерства заштите од пожара, управљања ванредним ситуацијама, управљања комуналним системом и управљања заштитом животне средине у земљи и иностранству. Диплома Факултета заштите на раду прихваћена је и уважена и ван граница наше земље.
Факултет данас има преко 1.200 студената. Образовно и научно-истраживачке делатности реализује 42 наставника и 13 асистената.
Од оснивања диплому Факултета заштите на раду стекло је преко 5.000 студената, диплому основних академских студија преко 700 студената, диплому мастер академских студија преко 390 студената, магистра наука преко 320 стручњака, а доктора наука преко 90 врхунских истраживача.
Факултет заштите на раду у Нишу је акредитован за обављање научно-истраживачке делатности у научној области техничко-технолошке науке – инжењерство заштите животне средине и заштите на раду.
Факултет подиже ниво и квалитет услова рада опремањем лабораторија, кабинета, рачунарских центара, библиотеке и других савремено уређених простора за наставу, као и научно-истраживачки рад захваљујући пројектима подржаних од стране Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, као и из предприступних фондова ЕУ.
Лабораторије Факултета представљају основу за побољшање квалитета наставе и бављење научно-истраживачким радом у областима мониторинга животне средине и енергетске ефикасности, управљања квалитетом ваздуха, заштите од пожара, испитивања опреме и средстава за гашење пожара, испитивања хемијских параметара радне и животне средине, превенције удесних догађаја, алармних система, безбедности машина, екотоксикологије, електромагнетних зрачења, инжењерског пројектовања, буке и вибрација, испитивања безбедности опреме, електронике и физике.
Научно-истраживачки рад остварује се кроз сарадњу са привредним, комуналним и другим институцијама у земљи, као и кроз научну и стручну размену са факултетима и институтима из иностранства. У току је реализација већег броја пројеката Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије. До сада је реализовано више десетина научно-истраживачких пројеката финансираних од стране Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије и међународних пројеката.
Факултет има осам центара за трансфер технологија и центар за техничка испитивања основаних са циљем пружања услуга трећим лицима.
Научни и истраживачки рад прати развијена издавачка делатност Факултета, као и редовно публиковање часописа Safety Engineering. Факултет издаје уџбенике, монографије, збирке задатака, практикуме, као и осталу помоћну литературу потребну за праћење наставе на Факултету и има библиотеку са више од 10.000 библиотечких јединица.
На сајму 112 EXPO Факултет заштите на раду у Нишу представиће студијске програме које реализује на основним, мастер и докторским академским студијама, као и резултате научноистраживачке, стручне и издавачке делатности у претходном периоду.