3. Wine Vision by Open Balkan, Винска визија Отвореног Балкана, сајам вина, хране и туризма, свечано је отворен на Београдском сајму у петак, 22. новембра 2024. године.

Одржава се у оквиру иницијативе Отворени Балкан, а под покровитељством влада Републике Србије, Северне Македоније и Албаније. Сајам ће трајати до недеље 24. новембра 2024. године.

Први дан сајма протекао је у пословном духу, низом пословних састанака резервисаних само за професионалне купце, Б2Б и протоколарне сусрете и активности, акредитоване медије и – церемонију свечаног отварања. За ширу јавност сајам ће бити отворен у суботу и недељу 23. и 24. новембра.

Обраћајући се многобројним гостима и учесницима на сајму током званичног отварања манифестације, председник Републике Србије Александар Вучић је рекао да ова манифестација представља резултат „огромног труда људи који се за овај сајам спремају шест-седам месеци. Они су тешко и напорно радили да би овај сајам постао не више четврти већ и трећи по значају вински сајам у целој Европи. Испред нас су само „Винитали“ и Дизелдорф… За две-три године пробаћемо да се боримо и за друго место, и по квалитету и по броју излагача и по броју посетилаца, по свим параметрима“.

„Ове учествује 38 земаља, ту су нам чак из САД, Аустралије, Јужне Африке, Либана, Мексика, наравно Француске, Холандије, Уједињеног Краљевства, Туниса, Уганде… Ту је огроман број излагача из Италије, па оних који су дошли из Народне Републике Кине… и посредника и купаца и излагача, који су дошли да буду заједно са нама“.

„То нама много значи и за туризам. Ми смо ове године оборили све рекорде. Узгред, Србија и Албанија су званично земље са највећом стопом раста туризма у целој Европи. Ове године само у првих девет месеци имамо 10 милиона ноћења и 3,3 милиона туриста, при чему нам највећи број туриста долази у последњем кварталу. Ми нисмо земља која има неке природне лепоте каквима могу да се похвале неке друге земље, али смо опет садржајем, а и ово је један од тих садржаја, успели да привучемо огроман број људи и да их задржимо у Београду у другим деловима Србије, да тиме подстичемо развој наше привреде и да тако будемо успешнији“.

Вучић се захвалио винарима из Србије који су „невероватно напредовали у претходних седам-осам година, као мало који део наше свеукупно привреде“. Захвалио се и свим великим куварима и великим шефовима који су дошли у Београд из најбољих европских ресторана са Мишленовим звездама.

Председник Владе Албаније Еди Рама линком је пожелео угодне моменте свим учесницима, а албанским привредницима и излагачима добре контакте и добре аранжмане. Рекао је да је од њих добио само позитивне утиске о сајму и њиховом учешћу на сајму. „Неки од њих су добили и велике награде, а њихове винарије у Албанији посећују туристи из околних земаља. Овај догађај значајно доприноси промоцији туризма у нашој земљи и повезивању западног Балкана. Поносимо се и доприносом наше земље том процесу“, рекао је он.

Председник Владе Северне Македоније Христијан Мицкоски такође је похвалио мултисарадњу, визију и посвећеност које „наше државе имају према унапређењу економских веза, културне размене и туристичке промоције“. Регионална иницијатива, рекао је он, „ствара могућности које повезују наш регион са светом и управо ова платформа је пример како државе могу да буду мост између људи градећи разумевање и пријатељство“. Поносан је што се представљају достигнућа македонске винске индустрије, која је међу најразвијенијима у региону. Македонија има и више од 28.000 ха винограда, годишње производи око 100 милиона литара вина од чега се 70 посто извози у 40 држава света. У поређењу са суседним државама Македонија се издваја по балансу између количине и квалитета произведеног вина. Винска индустрија доприноси са 3 посто укупном БДП-у државе. За све учеснике, рекао је он, сајам није само место за излагање и дегустацију већи облик дискусије, образовања и сарадње која ће нам свима донети дугорочну корист.

Жељка Цвијановић, председавајућа Председништва Босне и Херцеговине, изразила је задовољство што је у прилици да са свима присутнима подели заједничке визије, и не само винске, него и развојне. Захвалила је и Србији која је покретач иницијатива попут Отвореног Балкана.

Градоначелник Љубљане Зоран Јанковић захвалио је председнику Србије Александру Вучићу на позиву да присуствује овом изузетном догађају, највећем сајму вина у овом делу вропе.

Стеван Рајта, председник Савеза винара и виноградара Србије, подсетио је на „снагу вина, гастрономије, сарадње и иновација који све повезују и уздижу нас“. „Винска визија“, рекао је он, „прерасла је димензије сајма и постала место сусрета где се традиција преплиће са модерним достигнућима, а укуси из целог света спајају се у незаборавно искуство“.

Wине Висион је ове године окупио више од 650 винарија, дестилерија и гастрономских компанија из 38 земаља.

Врхунац овог регионалног спектакла је такмичење Open Balkan Wine Trophy, у оквиру којег ће тридесетак еминентних судија из целог света оцењивати више од 900 узорака вина из регионалних винарија.

У Хали 1 је изложба винарија из Србије, Северне Македоније и Албаније и изложба дестилерија и најбољих ракија. У сегменту ракије, на галерији Хале 1 штандове има преко 50 дестилерија, јер је ракија неизоставан сегмент балканске аутентичности, док је српска ракија од шљиве уврштена на Унескову листу нематеријалне баштине.

Хала 1А резервисана је за изложбу професионалне опреме за индустрију вина и специјализовану продавницу вина.

У халама 2А, 2Б, 2Ц и 3А су изложбе винарија и програм мастеркласа вина.

Хала 3 је намењена за изложбу винарија, Б2Б сесије, Медија центар и ОБ Националне туристичке организације.

У Хали 4 су представљене винарије из целог света и штанд Експо 2027.

Хала 5 је домаћин гастрономског спектакла са куварима из целог света, мајсторских курсева и такмичења у кувању, кулинарских изазова младих кувара и Гастро-театра.

У хали 11 је изложба хране са разним врстама јела и зачина, посебно са Балкана. Ту ће бити одржан и кулинарски програм Food Vision by Open Balkan, где ће се најбољи регионални кувари такмичити у припремању традиционалних балканских јела. Посетиоци могу да присуствују презентацијама, мајсторским курсевима из гастрономије, кувању на лицу места и такмичењу кувара.

Клуб младих кувара Србије организује такмичење професионалних кувара, које поред такмичења има и хуманитарни карактер.

За све праве познаваоце вина уприличени су бројни мајсторски курсеви и предавања о тероарима Србије и Балкана, маркетиншким стратегијама у винском бизнису, креирању савршене винске карте, али и о великим винима и познатим регионима света.

Детаље садржаја и програме сајма посетиоци могу наћи на званичном сајту манифестације.

СЕРВИСНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ

Радно време сајма је од 10 до 20 часова.

Појединачна улазница кошта 1.000 динара, групна 700, породична 1.600 РСД.

Паркинг за аутомобиле у сајамском кругу плаћа се 200 динара по сату.