Београдски Међународни сајам технике и техничких достигнућа ове године се одржава од 20. до 23. маја. То је 67. издање ове изузетне и историјски важне сајамске манифестације Београдског сајма.
Овогодишњи слоган сајма је „Технологија у твојим рукама.“
С обзиром да се ради о најстаријој и најпрестижнијој специјализованој регионалној развојној техничко-технолошкој сајамској манифестацији у овом делу Европе, посвећеној представљању најновијих техничких и технолошких достигнућа из различитих индустрија, овај сајам је концепцијски осмишљен као мултидисциплинарни форум у којем се сусрећу иноватори, произвођачи, истраживачи и стручњаци са циљем размене знања, умрежавања и покретања нових пројеката. Историјски гледано, управо захваљујући и таквом концепту Сајам технике и јесте члан Међународне уније сајмова (UFI, Париз) још од 1957. године.
Кључна интенција учесника сајамских програма, било да се ради о произвођачима, дистрибутерима, конструкторима, трговцима, научно-истраживачким и образовним институцијама, иноваторима, агентима, заступницима светских компанија и брендова у индустрији, или ентузијастима и радозналим посетиоцима, јесте да понуде и претпоставе како ће изгледати свет сутрашњице у најразличитијим областима.
У том контексту, основу сајамских поставки чине индустрије 4.0 и 5.0, засноване на иновативним технологијама које представљају револуцију у интеракцији са дигиталним светом, али и „класични“ спектар робних група – од CNC машина, машина алатки, обрадних центара, алата и прибора за обраду и обликовање метала, електронике, мерне опреме и уређаја, процесне технике, преко хидраулике и пнеуматике, адитивне, 3Д и ласерских технологија, металургије и ливарства, технологија заваривања, електроенергетике, расвете и ЛЕД технологије, те термотехнике и КГХ, па све до зелене индустрије, логистике, складиштења, индустријског паковања, индустријске и кибернетске безбедности и заштите.
На тој и таквој основи, јединствена мисија свих заједно и у највећој могућој мери јесте да се представе техничка и технолошка достигнућа у областима будућности као што су вештачка интелигенција и машинско учење, 5Г мреже, блокчејн технологије, проширена и виртуелна стварност, квантни рачунари, нанотехнологије, чисте енергије, IoT, дронови, аутоматизација и роботика, обновљиве и одрживе енергије и многе друге, неке још у настајању, у секторима телекомуникација, информационих технологија, медицинских уређаја, енергетике, транспорта, грађевинарства…
Учесницима Сајма технике је за излагање експоната, изложбене пројекте и стручне пратеће програме на располагању више од 15.000 м2 излагачког простора у халама 1, 1А, 2, 3, 3А и на отвореном простору Београдског сајма.
Излагачки и стручни сајамски програми окупљају око 600 домаћих и страних, директних и индиректних излагача и других учесника из тридесетак земаља са четири континента: Немачке, Словеније, Мађарске, Хрватске, Кине, Турске, Чешке Републике, Шведске, Аустрије, Русије, Италије, Северне Македоније, Швајцарске, Конга, Русије, Бугарске, САД, Словачке, Румуније, Јапана, Француске, Португала, Велике Британије, Данске, Босне и Херцеговине, Холандије, Белгије, Хонг Конга (Кина), Литваније, Србије…
Поред појединачних излагача, посетиоцима ће бити представљени и групни наступи Чешке, Словеније, Кине, Пољске, Србије…
Иновације су кључне за решавање изазова с којима се суочава модерно друштво, од еколошких до друштвених и економских проблема. Стога ће и на овом сајму бити посебно наглашен значај иновација и размене идеја за постизање бољих и одрживијих решења.
Институционалну платформу иновационог сегмента Сајма технике чини Влада Републике Србије, чија ће ресорно министарство организовати изложбу иновација и нових технологија под називом „Играј за човечанство! Наука за све – Иновације мењају свет!“.
Земља почасни гост ове изложбе је Мађарска.
СЕРВИСНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ
Радно време Сајма технике је од 10 до 18 часова.
Појединачне улазнице коштају 700 динара; групне 400 РСД; улазнице за ученике основних и средњих школа и студенте (уз ђачку књижицу или индекс) 200 РСД; улазнице за посетиоце регистроване преко Б2Б портала 400 РСД; пословна пропусница (важи за све дане сајма и обезбеђује приступ у Business Lounge на галерији хале 1 и коришћење услуга као што су wi-fi, коришћење компјутера и штампача, топло и хладно освежење, те регистрацију и ИД картицу) кошта 3.500 динара.
За паркирање путничких аутомобила у сајамском кругу плаћа се 200 динара по сату.
Прилог свеопштем иновационом покрету је и „редовних“ око 100 пријављених иновација различитих врста и домета, највише у областима које обухватају Индустрија 4.0, 3Д технологије, роботика, CNC машине, ласерске технологије, обрада пластике, аутоматизација производних процеса, мерни инструменти, алати… Приближно половина пријављених иновација односи се на домаће компаније. Биће представљено и свих шест тимова-финалиста у надметању за „Најбољу технолошку иновацију“ за 2024. годину у Србији.
Институционална или неформална помоћ и подршка надлежних државних институција, високообразовних, цеховских и коморских организација и институција, научно-истраживачких института и сл. неизоставан су чинилац у пројекту какав је Сајам технике.
Под покровитељством Владе Србије и ресорног Министарства науке, технолошког развоја и иновација на сајму ће, са својим доприносом техничко-технолошком развоју у различитим научним и привредним секторима, учествовати и више домаћих научно-технолошких паркова, високообразовних и научно-истраживачких институција и организација, компанија, удружења.
Квалификовани жири који чине професори техничких факултета Београдског универзитета и представник ресорног министарства најуспешнијим излагачима и другим учесницима додељује традиционалне награде и признања „Корак у будућност“. Додела признања планирана је за четвртак 22. маја у 12 часова.
Сајам је усмерен претежно на пословне посетиоце па сајамска агенда обухвата и низ догађања и активности које ће им пружити прилику за умрежавање, упознавање нових пословних партнера и размену искустава. Значајан део сајамске агенде чине панели, радионице и предавања на којима ће се расправљати о најновијим трендовима у индустрији и технологијама.
Такав пословни карактер Сајма технике подржан је и сајамским Б2Б веб-порталом, намењеним за регистрацију излагача и пословних посетилаца, правних активних лица. Поред информација у вези са излагачима и изложбеним и пратећим програмом, портал регистрованим пословним посетиоцима и излагачима омогућава једноставно аутоматизовано заказивање билатералних Б2Б пословних састанака, умрежавање и међусобно прегледање пословних профила.