67. Међународни сајам технике и техничких достигнућа почео је са радом у уторак 20. маја и трајаће до петка 23. маја 2025. године.

Под слоганом „Технологија у твојим рукама“, ова најстарија и најпрестижнија специјализована регионалној техничко-технолошка сајамска манифестација у овом делу Европе, окупља произвођаче, дистрибутере, конструкторе, трговце, научно-истраживачке и образовне институције, иноваторе, агенте, заступнике светских компанија и брендова у индустрији и све друге којима је у интересу бољи и за живот лакши свет.

Свечано отварајући ову величанствену манифестацију, министар науке, технолошког развоја и иновација у Влади Републике Србије академик Бела Балинт подсетио је на мисао Леонарда да Винчија да „постоје људи који виде, они који виде кад им се на нешто укаже и који не виде“. Претпоставио је да су учесници овог сајма и сви присутни они из прве две категорије, у чему види и смисао ове манифестације.

Посебно је указао на значај овог сајма у односу на предстојећи „Експо 27“, претпостављајући да би могао да буде нека врста генералне пробе пред ову велику манифестацију.

Министар је подсетио да се значајан део овогодишњег Сајма технике односи на изложбу иновација и нових технологија под називом „Играј за човечанство! Наука за све – Иновације мењају свет!“, коју организују Влада Републике Србије и ресорно министарство.

Изложба, рекао је он, представља најсавременија домаћа и инострана техничка достигнућа, а обухвата 64 појединачне поставке и 33 излагача, међу којима су и државне институције, научни институти, факултети, иновациони центри, научно-технолошки паркови, астрономске опсерваторије и астрономска друштва, приватне компаније и други представници привреде. Изложбу употпуњују и добитници средстава Фонда за науку и Фонда за иновациону делатност. На поставци су присутни и представници 40 стартапа из области биотехнологије, вештачке интелигенције, креативних индустрија и биомедицине.

Министар Балинт рекао је и да је посетиоцима ове изложбене поставке на располагању богат четвородневни програм: девет панел-дискусија, пет предавања, те четири презентације у оквиру којих се представља 20 стартап компанија.

„Наука не би требало да буде ничија привилегија, него свачија и за све“, закључио је отварајући сајам академик Бела Балинт.

Заменик државног секретара за иновације у Министарству културе и иновација Мађарске Ласло Бодиш, представник овогодишње земље партнера изложбене поставке „Играј за човечанство! Наука за све – Иновације мењају свет!“, информисао је да су области десетак стартапа, који су мађарски допринос овој изложби: паметна пољопривреда, грађевинске технологије, урбани развој и заштита животне средине.

Учесницима Сајма на располагању је више од 15.000 м2 излагачког простора у халама 1, 1А, 2, 3, 3А и на отвореном простору Београдског сајма. Сајамски програми окупљају око 600 домаћих и страних, директних и индиректних излагача и других учесника из тридесетак земаља са четири континента.

СЕРВИСНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ

Радно време Сајма технике је од 10 до 18 часова.

Појединачне улазнице коштају 700 динара; групне 400 РСД; улазнице за ученике основних и средњих школа и студенте (уз ђачку књижицу или индекс) 200 РСД.

За паркирање путничких аутомобила у сајамском кругу плаћа се 200 динара по сату.

Основу сајамских поставки чине индустрије 4.0 и 5.0, засноване на иновативним технологијама које представљају револуцију у интеракцији са дигиталним светом, али и „класични“ спектар робних група – од CNC машина, машина алатки, обрадних центара, алата и прибора за обраду и обликовање метала, електронике, мерне опреме и уређаја, процесне технике, преко хидраулике и пнеуматике, адитивне, 3Д и ласерских технологија, металургије и ливарства, технологија заваривања, електроенергетике, расвете и ЛЕД технологије, те термотехнике и КГХ, па све до зелене индустрије, логистике, складиштења, индустријског паковања, индустријске и кибернетске безбедности и заштите.

У разним форматима биће представљена и технолошка достигнућа у областима будућности као што су вештачка интелигенција и машинско учење, 5Г мреже, блокчејн технологије, проширена и виртуелна стварност, квантни рачунари, нанотехнологије, чисте енергије, IoT, дронови, аутоматизација и роботика, обновљиве и одрживе енергије и многе друге.

Квалификовани жири који чине професори техничких факултета Београдског универзитета и представник ресорног министарства најуспешнијим излагачима и другим учесницима додељује традиционалне награде и признања „Корак у будућност“. Додела признања планирана је за четвртак 22. маја у 12 часова.